Materiały na suknie ślubne – co warto o nich wiedzieć?

Suknie ślubne szyte są z różnego rodzaju materiałów. Jeśli chcemy kupić piękną kreację, warto wiedzieć, co dokładnie kryje się pod takimi słowami jak „tiul”, „organza” czy też „żakard”. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Ostateczny wygląd sukni ślubnej zależny jest nie tylko do jej fasonu, ale również od tego, jakie materiały zostały wykonane do jej uszycia. Aktualnie suknie szyje się z różnych tkanin – zarówno tych lżejszych i zwiewnych, jak również cięższych, pozwalających na uzyskanie przestrzennego efektu.

Aby dobrać suknię ślubną na ten wyjątkowy dzień, warto poznać bliżej rodzaje materiałów wykorzystywanych do ich szycia. Sprawdź je już teraz!

Tiul

To obecnie jedna z najczęściej używanych tkanin wykorzystywanych do szycia sukien ślubnych. Najczęściej wykonany jest z poliestru, ale może być także jedwabny albo wiskozowy.

Tiul jest lekki i zwiewny – przypomina gęsto tkaną siateczkę, która najczęściej jest półprzezroczysta. Właśnie dlatego tiul najczęściej stosuje się warstwowo, aby uzyskać także efekt lekkości i objętości. Występuje przy tym w wielu różnych odmianach, między innymi jako:

• tiul szermeza – jest miękki oraz elastyczny
• tiul welonowy – stosowany na welony i woalki
• tiul półusztywniany – lekko sztywny, stosowany często na spódnice
• tiul sztywny – stosowany na spodnie warstwy spódnic
• tiul muślinowy – bardziej kryjący

Bardzo popularne są także tkaniny tiulowe z haftami – przypominają koronkę, ale mogą posiadać także więcej przezroczystości. Takie materiały często stosowane są na góry sukien ślubnych.

Satyna

To materiał zaliczany do atłasów, który może być wykonany z poliestru, bawełny czy też z jedwabiu. To lejąca się, miękka, a także połyskująca tkanina. Często posiada także dodatek włókien sztucznych nadających jej elastyczność.

Satyna jest stosowana najczęściej do szycia sukien ślubnych błyszczących – świetnie prezentuje się zarówno na klasycznych, jak i nowoczesnych kreacjach. Nadaje sukni blasku i powoduje, że wygląda zachwycająco w słońcu, a także wieczorem.

Atłas

Atłas jest rodzajem gładkiej tkaniny, która może być wytwarzana z różnych surowców. Cechuje się dwoma stronami, z których jest błyszcząca, natomiast druga matowa. W porównaniu do satyny blask atłasu jest na ogół mniejszy.

Najczęściej atłas produkowany jest z bawełny albo z wiskozy, ale także wytwarzany jest z naturalnego jedwabiu, co przekłada się także na jego wyższą cenę.

Koronka

Koronką nazywamy nie tylko efektowne dekoracje na sukniach ślubnych, ale również tkaniny koronkowe. Mają one postać ażurowej plecionki w różnorodne wzory, najczęściej kwiatowe. Mogą posiadać także ozdobne detale, na przykład koraliki, kryształki, perełki, brokat. Są stosowane w branży ślubnej od wielu lat.

Do wyboru są różne typy koronek, w tym delikatne koronki francuskie, koronki typu gipiura, które są bardziej masywne czy też koronki koder, które na krawędziach wykańczane są sznureczkiem.

Koronki stosowane są najczęściej jako wierzchnia warstwa na suknie ślubne – wytwarza się z nich zarówno góry, jak i doły sukien.