Udało Ci się kupić wymarzoną suknię ślubną? Gratulujemy! Jednak po kilku dniach może okazać się, że ten wyśniony model nie jest jednak tym perfekcyjnym. Czy w takim przypadku można oddać go do sklepu?
Zwrot sukni ślubnej to temat wzbudzający wiele pytań. Czy w ogóle jest możliwy? W jakim sklepie wykonamy zwrot, a w którym nie będzie to jednak dostępna opcja? Jeśli także chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!
Kiedy możemy zwrócić suknię ślubną?
Wydawałoby się, że taka kreacja jak suknia ślubna będzie trudna do zwrotu. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od tego, gdzie dokonaliśmy zakupu. W niektórych sklepach zwrot będzie dopuszczalny, w innych z kolei nie będzie on możliwy.
Gdy kupujemy suknię w stacjonarnym salonie sukien ślubnych, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że prawo nie wymusza na sprzedającym przyjmowania zwrotów. Zatem może okazać się, że po opłaceniu sukni nie będziemy mogli jej już zwrócić.
Sprzedawca może jednak dopuszczać dokonanie zwrotu przy zakupie stacjonarnym. Jest to zależne od jego dobrej woli, dlatego też kupujący może wtedy oddać suknię i odzyskać pieniądze. Sprzedawca może także dopuścić wymianę sukni na inny model z jego oferty.
Pamiętajmy jednak o tym, że obowiązek przyjęcia zwrotu nie dotyczy sklepów stacjonarnych. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy zatem sprawdzić, jaka jest polityka zwrotów.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupów internetowych. Tutaj prawo daje nam już możliwość zwrotu w terminie do 14 dni od momentu otrzymania przesyłki od sprzedającego. Wobec tego wtedy, gdy suknia nie spełni jednak naszych oczekiwań, na przykład będzie nieładnie leżała, będzie wyglądała gorzej niż na zdjęciach, nie udało nam się trafić z rozmiarem, wtedy możemy ją zwrócić.
Kiedy nie skorzystamy z prawa do zwrotu?
Jeśli chcemy przeprowadzić zwrot, powinniśmy pamiętać o tym, że zwracany przez nas przedmiot powinien znajdować się w takim samym stanie, w jakim go otrzymaliśmy. Wobec tego nie powinien on posiadać żadnych uszkodzeń, zmian, zabrudzeń, nie powinien też być pozbawiony oryginalnego opakowania i metek.
Gdy suknię zamawialiśmy do domu, powinniśmy pamiętać o tym, aby przymierzyć ją na czystym podłożu, a także uważać, aby jej nie zniszczyć – warto wtedy przymiarkę wykonać z inną osobą, która pomoże nam w zakładaniu i zdejmowaniu kreacji.
Warto także wskazać, że jeśli przedmiotem sprzedaży on-line była gotowa suknia ślubna, ale na nasze życzenie sprzedający dokonał jej zmian, na przykład skrócił ją, wtedy także tracimy prawo do zwrotu. Przedmioty przygotowane na indywidualne zamówienie nie podlegają zwrotowi, więc musimy dobrze przemyśleć, czy taka propozycja spełni nasze wymagania.
Zwrot będzie także problematyczny, gdy zamówiliśmy suknię u krawcowej, która wykonała ją na nasze zamówienie. W takim przypadku zwrot także najczęściej nie będzie możliwy.
Podsumowując, zwrot sukni ślubnej jest możliwy tylko w określonych przypadkach – warto zatem dobrze przemyśleć swój zakup, aby był on całkowicie udany i jego zwrot nie był konieczny!